Marzysz o pięknej, zdrowej i świetlistej cerze, a tymczasem dręczy cię bardzo sucha skóra twarzy, która jest wiecznie przesuszona i matowa? Nie przejmuj się, da się temu zaradzić. Wystarczy tylko zidentyfikować przyczyny i wprowadzić kilka zmian w codziennej pielęgnacji. Co robić w takim razie, aby uporać się z bardzo suchą skórą twarzy?
Jak wygląda sucha skóra twarzy?
Suchość skóry objawia się swędzeniem, pieczeniem, nieprzyjemnym uczuciem ściągnięcia. Przesuszona cera jest szorstka w dotyku, matowa, szara i pozbawiona blasku. Może wiązać się także z nieestetycznymi, łuszczącymi się skórkami na nosie. Taka skóra jest wrażliwa i bardziej narażona na niekorzystne czynniki zewnętrzne, dlatego tak ważne jest, aby o nią zadbać.
Sucha skóra twarzy — przyczyny
Powodów przesuszonej skóry twarzy może być wiele: zaczynając od źle dobranej pielęgnacji, a kończąc na złej diecie. Sucha cera może być też spowodowana czynnikami niezależnymi od nas. W końcu nie mamy wpływu na pogodę czy starzenie… Główną przyczyną przesuszonej cery jest zmniejszona zdolność do zatrzymywania wody w naskórku i niedobór lipidów w warstwie rogowej skóry. Jakie więc mogą być powody przesuszonej skóry twarzy?
- niedobór witamina A i E oraz witamin z grupy B
- niedobór kwasów tłuszczowych
- słabe nawadnianie organizmu — należy przyjmować minimum 2 l wody dziennie
- zbyt częste przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach
- starzenie się skóry — z biegiem lat nasza cera staje się naturalnie bardziej sucha
- zaburzenia hormonalne
- przyjmowanie niektórych leków
- zbyt ciepłe kąpiele
- niekorzystne czynniki zewnętrzne — intensywne działanie promieni słonecznych, wiatru, niskie temperatury, suche powietrze
- źle dobrana pielęgnacja — zbyt częste używanie bardzo mocnych kosmetyków
Bardzo sucha skóra twarzy — co robić?
Bardzo sucha skóra twarzy nie musi być naszą normą. Da się temu zaradzić, wprowadzając do naszej codziennej pielęgnacji pewne zmiany. Ważna jest profilaktyka, np. codzienne korzystanie z produktów z filtrami UV. Przesuszona cera wymaga intensywnej regeneracji i ochrony, dlatego należy zaopatrzyć się w treściwsze kosmetyki. Warto wybrać takie, które zawierają ceramidy, skwalan, czy łagodzącą i regeneracyjną alantoinę. Nie powinno również zabraknąć zapobiegającymi przed parowaniem wody z naskórka emolientów, np.olejków roślinnych. Humektanty takie jak kwas hialuronowy, gliceryna, mocznik czy sok z aloesu, doskonale wiążące wodę, także sprawdzą się do suchej skóry.
Nie można zapomnieć, że na kondycję naszej cery wpływa także dobrze dobrany wieczorny i poranny rytuał oczyszczania skóry. Kolejność i regularność pielęgnacji ma ogromne znaczenie.
Zobacz też: Codzienna pielęgnacja twarzy krok po kroku
Warto zadziałać również od zewnątrz dobierając odpowiednio zbilansowaną dietę bogatą w witaminy A, E i witaminy z grupy B. Należy zadbać także o właściwe nawodnienie organizmu, pijąc co najmniej 2 l płynów dziennie.
Czego należy unikać?
Aby zapobiec wysuszaniu się skóry, powinniśmy zaprzestać korzystania z kosmetyków na bazie alkoholu i z zasadowych mydeł. Należy też ograniczyć zbyt częste oczyszczanie twarzy. Myć ją wystarczy rano i wieczorem odpowiednimi preparatami, aby nie zaburzyć działania naszej bariery hydrolipidowej. Ich pH powinno wynosić 5,5. Warto też nie używać peelingów częściej niż dwa razy w tygodniu, aby skóra zdążyła się zregenerować.
Można też zapobiegać wysuszaniu się skóry, unikając wystawiania się na intensywne promienie słoneczne, wiatr czy niskie temperatury. Niekorzystne dla nas będzie również przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach.
Zobacz też: Jak zadbać o siebie jesienią? Jesienna pielęgnacja