Kolagen jest jednym z najważniejszych budulców ludzkiego organizmu. Odpowiada on za jędrność, gęstość, a także elastyczność skóry. To właśnie dzięki niemu komórki wciąż odnawiają się. Niestety, z biegiem czasu organizm produkuje go mniej, a to sprawia, iż na skórze pojawiają się np. zmarszczki.
Czym jest kolagen?
Jest to białko – część tkanki łącznej, które spaja komórki skóry, chrząstek, kości itp. Składa się on z łańcuchów aminokwasów. Wyróżnia się około 30 rodzajów kolagenu, a każdy z nich pełni określoną funkcję w organizmie, np. chroni narządy wewnętrzne takie jak żołądek, nerki czy wątroba, zapobiega ingerencji toksyn, drobnoustrojów i komórek rakowych (funkcja obronna), zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia skóry oraz jej ciągłość odnowy komórkowej.
Utratę kolagenu widać szczególnie na szyi oraz twarzy. Pojawiają się wówczas wyraźne oznaki starzenia, np. zmarszczki. Skóra zaczyna opadać i wiotczeć, ponieważ razem z kolagenem traci również elastyczność.
Kolagen odzwierzęcy oraz kolagen syntetyczny są bardzo często spotykanymi składnikami w kosmetykach do pielęgnacji cery. Ich działanie powoduje, iż kości oraz organy wewnętrzne są zdrowe, a skóra wygładzona i jędrna.
Suplementacja kolagenu.
Kolagen można znaleźć w wielu, różnych produktach spożywczych, m.in w galaretkach, gęstych zupach na kościach i podrobach. Jego zawartość w produktach jest jednak na tyle niska, iż nie pomoże to uzupełnić niedoborów kolagenu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest uzupełnienie jego niedoborów za pomocą suplementów w tabletkach lub w płynie. Zapobiegną one wiotczeniu skóry, przywrócą jej jędrność, wzmocnią ją oraz łatwiej rozprawią się z cellulitem.
Dzięki odżywieniu cebulek włosów oraz skóry głowy, włosy staną się mocniejsze, gęstsze i przestaną wypadać. Co więcej, suplementacja kolagenu wpływa dobrze nie tylko na zewnętrzny wygląd, ale także na organy wewnętrzne – układ kostny, stawy oraz organy wewnętrzne. Podczas przyjmowania kolagenu wewnętrznie, warto także zadbać o pożywanie witaminy C – znacznie przyspiesza ona produkcję włókien kolagenowych.
Kolagen – skutki uboczne.
Nadmierna suplementacja kolagenu może spowodować wystąpienie różnych reakcji alergicznych – podczas przyjmowania białka nie powinno się przekraczać porcji 4000 mg. W momencie, w którym wystąpiły jakiekolwiek skutki uboczne, natychmiast należy zaprzestać suplementację, nawet jeżeli dawka nie przekroczyła wspomnianej normy.
Skutki uboczne pojawiają się podczas przyjmowania kolagenu szczególnie w formie pitnej, a może być to np. późniejsza nadwrażliwość organizmu na dane składniki odżywcze. Niekiedy występuje także ból mięśni i stawów, ogólne osłabienie, problemy z wypróżnieniem, kwaśny oddech oraz nieprzyjemny posmak w ustach.
Źródło: https://www.kolagen.pl/