ADHD nie jest zaburzeniem, które na poziomie biologicznym wpływa na długość życia. Należy to zaburzenie postrzegać raczej jako zestaw cech, które mają wpływ pośredni na przeżywalność. W poniższym tekście opowiemy, ile żyją osoby z ADHD.
Badania na temat przeżywalności osób z ADHD
Na podstawie obszernych badań statystycznych widać, że osoby z ADHD żyją krócej od ludzi nieobciążonych tym schorzeniem — według badań ludzie zmagający się z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej. Oczywiście nie jest to żadną regułą. Może się okazać, że osoba z ADHD będzie żyła 100 lat, ciesząc się dobrym zdrowiem.
Jeśli wiesz, że masz ADHD, a wciąż nie podejmujesz leczenia, możesz porozmawiać o tym ze specjalistą w internecie. Możesz sprawdzić, czym jest w przypadku ADHD terapia online na stronie Psychologwnecie.pl — wsparcie ze strony psychoterapeutów, jak również psychiatrów będzie pierwszym krokiem do długiego i szczęśliwego życia, nawet jeśli zmagasz się z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej.
Należy zaznaczyć, że ADHD jest postrzegane jako czynnik, który ma jeszcze większy wpływ na długość życia niż palenie, alkohol i otyłość. A więc sprawa jest naprawdę poważna. Z tego powodu tak ważne jest podjęcie odpowiedniego leczenia, które pomoże zwiększyć szanse na długie i szczęśliwe życie.
Dlaczego osoby z ADHD żyją krócej?
ADHD jest zespołem cech, które na wiele sposobów mogą wpływać na skrócenie życia. Warto mieć świadomość każdej z nich, aby móc reagować na występowanie określonych problemów, prowadzących do skrócenia życia
Większe ryzyko urazów i poważnych kontuzji
Zarówno dzieci jak i dorośli z ADHD są bardziej podatni na kontuzje. Cechą tego zaburzenia jest brak zdolności do przewidywania konsekwencji swoich zachowań. Przez co mówi się, że dzieci z ADHD z reguły wchodzą najwyżej na drzewa lub wykazują mniejszą ostrożność podczas przechodzenia przez jezdnie. Tego typu zachowania mogą prowadzić do różnego rodzaju urazów — również tych najcięższych.
Zauważa się też, że osoby obciążone tym zaburzeniem są bardziej narażone na wypadki komunikacyjne. Według badań nastolatkowie, którzy dopiero wsiadają za kółko, są o 62% bardziej narażeni na wypadki drogowe niż ich rówieśnicy bez ADHD.
Powyższe dane można łatwo połączyć z krótszym okresem przeżywalności u osób dotkniętych zespołem nadpobudliwości psychoruchowej.
Uzależnienie jako czynnik skracający życie osób z ADHD
Nie trzeba nikogo przekonywać, że narkotyki są poważnym problemem społecznym. U osób z ADHD występuje większa skłonność do uzależnień.
Nie tylko narkotyki są problemem w przypadku ADHD. Równie często występuje nadużywanie alkoholu przy tym zaburzeniu. Istnieją badania, które pokazują, że spośród wszystkich osób zmagających się z uzależnieniem od narkotyków lub alkoholu aż 25% stanowią osoby z ADHD.
Problemy współwystępujące z ADHD mają wpływ na długość życia
Jest wiele statystyk, które potwierdzają, że ADHD często występuje wspólnie z zaburzeniami lękowymi, depresją i problemami ze snem. Każde z tych schorzeń na swój sposób ma negatywny wpływ na nasze zdrowie.
Każdy z przytoczonych wyżej problemów pogarsza jakość życia, a niekiedy może doprowadzić do samobójstwa osobę zmagającą się z nimi.
Zasady postępowania z myślą o długim życiu z ADHD
ADHD to nie wyrok. Podjęcie odpowiednich działań możliwie wcześniej pozwala prowadzić szczęśliwe życie z tym zaburzeniem.
Oto lista, która poprawi jakość Twojego życia i zminimalizuje wpływ szkodliwych czynników na Twoje zdrowie:
-
Postawienie diagnozy: ważne, aby się upewnić, czy na pewno masz ADHD. Ten krok jest warunkiem koniecznym do dalszego odpowiednio dobranego leczenia.
-
Sięgnięcie po leki: dostępne na rynku medykamenty skutecznie pozwalają zmniejszać objawy takie jak problemy z koncentracją i gonitwą myśli. Jeśli będziesz przyjmować je zgodnie z zacenieniami, Twoje szanse na dłuższe życie z pewnością się wydłużą.
-
Wsparcie psychoterapeuty: psycholog specjalizujący się w leczeniu ADHD może Ci pomóc w zrozumieniu Twoich zachowań. Taka praca finalnie może pomóc Ci w wypracowaniu strategii działania w określonych sytuacjach.
-
Okazywanie sobie wyrozumiałości: pamiętaj, aby nie przesadzać z krytyką swoich zachowań. Naucz się okazywać sobie wyrozumiałość. Musisz wiedzieć, że pewne cechy są częścią Twojego charakteru i im szybciej je zaakceptujesz, tym łatwiej będzie Ci odnajdować się w codziennym życiu.
Ile żyją osoby z ADHD? – podsumowanie
Już wiesz, jak wygląda długość życia osób z ADHD według dostępnych statystyk. Pamiętaj, że to tylko dane analityczne. Jeśli odpowiednio wcześnie podejmiesz działania poprawiające Twoją jakość życia, możesz prowadzić długie i szczęśliwe życie.
Artykuł sponsorowany