Włosy wysokoporowate wymagają intensywnej pielęgnacji. Bez niej skończą w opłakanym stanie i niestety jedynym wyjściem z tej sytuacji, będzie ich podcięcie. Aby do tego nie dopuścić, warto zapoznać się z potrzebami wysokoporów i zachować je zdrowe i piękne. Jak powinna przebiegać codzienna pielęgnacja włosów wysokoporowatych? Dowiedz się już teraz!
Jeśli, jednak nadal nie wiesz, jaka jest porowatość twoich włosów, przeczytaj ten artykuł: Test porowatości włosów — jak go przeprowadzić?
Wysokoporowate włosy — czym się charakteryzują?
Wysokopory to najbardziej zniszczony i suchy typ włosów. Przeważnie są wynikiem rozjaśniania, farbowania oraz innych, uszkadzających strukturę włosa, zabiegów fryzjerskich. Cechuje je tendencja do wypadania oraz puszenia się. Są łamliwe, kruche, szorstkie, przesuszone, matowe i często się rozdwajają. Osoby z takimi włosami często mają problem z rozczesywaniem ich. Z drugiej strony bardzo szybko schną i łatwo się je stylizuje. Łuski włosów wysokoporowatych są mocno odchylone od łodygi, co sprawia, że ciężko je odżywić — cząsteczki kosmetyków nie mogą zespolić się ze strukturą włosa. W ich pielęgnacji warto skupić się na intensywnym nawilżeniu, odżywieniu oraz ochronie.
Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja włosów wysokoporowatych?
Szampon do włosów wysokoporowatych
Końcówki włosów wysokoporowatych mają tendencje do przesuszania i są bardzo zniszczone. Z tego powodu nie należy ich zbyt często traktować za mocnym szamponem, tzw. rypaczem, który jeszcze bardziej by je wysuszył. Na co dzień warto wybrać delikatny produkt, niezawierający w swoim składzie detergentów, takich jak SLS i SLES, a mocniejszy stosować w razie potrzeby intensywniejszego oczyszczenia skóry głowy. Dobrym nawykiem jest mycie włosów za pomocą „metody kubeczkowej”. Pozwala ona na łatwiejsze i równomierne dotarcie produktu do skóry, redukuje jego drażniące działanie i jest oszczędniejsza od klasycznego sposobu aplikowania kosmetyków. Polega na rozcieńczeniu odrobiny szamponu w kubku z wodą, delikatnym spienieniu roztworu, a następnie nałożeniu go na głowę. Włosy powinny być spłukiwane letnią lub chłodną wodą, która domyka łuski i nie pobudza gruczołów łojowych tak jak woda ciepła.
Pielęgnacja włosów wysokoporowatych a PEH
Po użyciu szamponu włosy wysokoporowate wymagają nałożenia odżywki lub maski. Pomagają one w rozczesywaniu włosów, i w zależności od ich właściwości, nawilżają, odżywiają oraz chronią włosy przed czynnikami zewnętrznymi. Produkty te należy trzymać na włosach co najmniej 3 minuty, aby mogły skuteczniej zadziałać. Aby wysuszyć włosy, nie pocieraj ich ręcznikiem. Można je na chwilę zawinąć w turban. Unikaj suszarki — lepiej pozwolić włosom wysuszyć się naturalnie.
Dobierając kosmetyki warto pamiętać o dążeniu do równowagi PEH. W naszej pielęgnacji powinny znaleźć się proteiny (budulec włosa, uzupełniające mikrouszkodzenia), emolienty (zapobiegające utracie nawilżenia, uelastyczniające, wygładzające) i humektanty (nawilżające). To odpowiednia ich ilość sprawia, że nasze włosy są piękne i zdrowe. Każdy z nas potrzebuje innych proporcji tych składników, dlatego w naszej pielęgnacji trzeba eksperymentować i dążyć do znalezienia własnego złotego środka.
Jaki olej wybrać?
Włosy wysokoporowate mają duże ubytki i bardzo rozchylone łuski — potrzebują emolientów, które będą ochraniać włosy przed czynnikami zewnętrznymi i utratą nawilżenia. Z tego powodu do olejowania, najlepiej nadadzą się oleje z wysoką zawartością kwasów omega-3 oraz omega-6 z grupy wielonienasyconych, takie jak:
- olej konopny,
- olej z pestek winogron,
- olej słonecznikowy,
- olej z kiełków pszenicy,
- olej z czarnuszki,
- olej awokado,
- olej rycynowy,
- olej ze słodkich migdałów,
- olej z wiesiołka,
- olej z orzechów włoskich.
Zobacz też: Jak olejować włosy?